2025. július 14., hétfő

Pizza à la Ana

Házilag készített pizza. Az egyik legjobb dolog a világon. Különösen, ha házilag termesztett paradicsommal, bazsalikommal és rukkolával készül. A sajt gyártásra egyelőre még nem tettem kísérletet, de már alig várom, hogy az eddigi legtökéletesebb élményt még tökéletesebbé varázsolja a házi mozzarella mennyei íze! De addig is térjünk vissza a jelenbe. Életem első pizzája, amit itthon készítettem, így nézett ki:

Gyorsan leírom a receptet és az elkészítési módot, amihez egy tökéletesen passzoló háttérzenést is ajánlok:


Aztán, hogy addig se unatkozzon a Kedves Olvasó, amíg sül a pizza, elmesélem a történetét, hogyan is lett belőlem hobbi pizzaszakács.

Hozzávalók 2 db 32 cm-es pizzához:

* 500 g búzaliszt
* 350 ml langyos víz
* 5 g élesztő
* 10 g só

* 1 kg paradicsom
* 5-6 gerezd fokhagyma
* 1 fej hagyma (kihagyható)
* 8-10 db bazsalikomlevél

* 300-400 g sajt (trappista és/vagy mozzarella, vagy ízlés szerint)
* feltét ízlés szerint

Elkészítés:

A tésztához a lisztet egy nagyobb munkafelületre (pl. nyújtódeszka) átszitáljuk és kicsi fészket készítünk a közepébe, amibe mehet is a só. A langyos vízbe belemorzsoljuk az élesztőt, és hogy gyorsan felébredjen, adjunk hozzá egy kiskanálnyi cukrot, majd takarjuk le konyharuhával 10-15 percre.

Amikor már elkezdenek feljönni az élesztőmorzsák és buborékok keletkeznek, akkor beleönthetjük az egészet a liszt közepébe és elkezdhetjük összegyúrni, amíg homogén tésztát nem kapunk. Ezután egy tálban, konyharuhával letakarva félretesszük. Persze dagasztógépben sokkal könnyebb és gyorsabb, de az első próbálkozásomnál még nem tudtam róla, hogy van olyanunk. És anélkül is gyönyörűen összeállt és megkelt a tészta. :)

A paradicsomszószhoz 8-10 db közepes méretű és kb. ugyanennyi apróbb szemű paradicsomot válogattam, azaz szedtem le a kis kertünkből, majd egy hőálló edényben leforráztam annyi vízzel, hogy ellepje őket.

Kis ideig hagytam állni, hogy a paradicsom héja fellazuljon, és persze, hogy megóvjam a kezemet az égési sérülésektől. Amikor leöntjük a forró vizet és már meg tudjuk őket fogni, akkor szépen lehúzhatjuk róluk a héjat. Közben megpucolunk 5-6 gerezd fokhagymát és felvágunk egy fej hagymát (bár ez utóbbi kihagyható, a fokhagyma önmagában csodákat művel a paradicsomszósszal). Némi bazsalikomot is megmosunk, egy része mehet a szószba, egy részét félretesszük díszítésnek.


A paradicsomokról ezután eltávolítjuk a csumát és visszatesszük a lábasba, amiben a szószt fogjuk főzni. Mehet hozzá kevés só, a fokhagymanyomóval összezúzott fokhagyma (és a hagyma), illetve én 8-10 levél bazsalikomot is beledobtam ízesítésként. Ha nincs friss bazsalikomunk, akkor szárítottal helyettesítve is biztos nagyon finom lesz. :)

Folyamatos kevergetés mellett akár nagy lángon/fokozaton is főzhetjük. Kóstoljuk meg, hogy minden megfelelő mennyiségben van e benne, majd alaposan forraljuk össze. Alapvetően érzésre, de forrástól számítva kb. 10 percig hagytam az ízeket összeérni, majd az egészet összeturmixoltam. Ezt követően visszatettem forrni, de ekkor már óvatosabban, egészen kicsi fokozaton, folyamatosan kevergetve. Ha meg akarjuk várni, hogy magától elforrja a levét és besűrűsödjön, az valószínűleg több órát vesz igénybe (mennyiségtől függően), ezért én picit csaltam és némi liszt szórást alkalmaztam ügyelve arra, hogy ne keletkezzenek lisztes csomók (érdemes folyamatos keverés mellett beleszitálni a szószba). Még egy kis forralás magas fokozaton, hogy a nem létező lisztcsomóknak még a gondolata se maradjon, és már kész is a finom házi paradicsomszószunk. Ha több lett, mint amennyi a pizzákhoz kell, akkor forró vízzel sterilizált befőttesüvegben eltehetjük egy következő pizza-partira. De akár mellé is tálalhatjuk, mintha ketchup lenne - csak sokkal finomabb. Közben a sütőnket 250 fokra előmelegítjük.

Most pedig már csak annyi a dolgunk, hogy a megkelt tésztánkat elfelezzük (kb. 300 g legyen egy adag, így még az is lehet, hogy 3 pizza kijön belőle), óvatosan kinyújtsuk - ehhez érdemes lehet youtube videókról ellesni technikákat -, megkenjük ízlés szerinti mennyiségű paradicsomszósszal (ha túl folyós a szósz, akkor érdemes módjával, mert a sütőben a sok szósz mintha még folyósabbá válna), majd a sajtot, ha trappista, lereszeljük és megszórjuk vele, ha pedig mozzarella, akkor szeleteket vágunk rá.

Én úgy tanultam, hogy a sajt a "második alap" a szósz után, ezért csak azt követően tesszük rá a többi feltétet ízlés szerint. A 250 fokra előmelegített sütőben középső rácsra tesszük, és 10-12 percig sütjük (de érdemes lehet magunknak kitapasztalni az első alkalommal). Ha van légkeveréses felső sütés funkció, akkor a végén max. 1,5 percre rátehetjük azt is, de tényleg figyeljünk, mert már a 2 perc is túl tudja sütni a szélét. Bár..ki hogy szereti. :) Az előre leszedett és megmosott bazsalikom levelekkel díszítve tálalhatjuk is. Bon apetit!

A hétvégén készített legutóbbi próbálkozásom (pármai sonkával, rukkolával):

Akinek még van kedve egy kicsit olvasgatni, ígértem, hogy elmesélem, hogyan is kezdődött ez a pizzarománc. Egy rövid ideig vendéglátásban dolgoztam, ahova pont azért vettek fel a csapat bővítésére, mert az volt a cél, hogy a reggeli brunch-on kívül pizzázós-borozós esti programmal is tudjunk szolgálni. Ennek érdekében az egész kis csapat együtt tanulta a pizzakészítés fortélyait a tészta összeállításától kezdve a megfelelő nyújtási technikán át a pontos sütési idő kitapasztalásáig. Nagyon szórakoztató volt. És amikor éppen nem volt rohamosan nagy a forgalom, akkor később is mindig szerettem elkészíteni a pizzákat. Ezért is próbálkoztam meg vele itthon egyedül, noha tartottam tőle, hogy a 450 fokra melegedni képes ipari sütő vagy a dagasztógép hiánya meghiúsítja majd a próbálkozást. De hál'istennek nem így lett, és még nagyobb kedvet csináltam magamnak azzal, hogy házilag termesztett hozzávalókkal készítem el, amikről én magam gondoskodom az ültetéstől kezdve, tavasztól egészen télig. Így minden alapanyagról pontosan tudom, hogy megbízható forrásból származik, és szinte érzem a sok vitamindús tápanyagot magamba szívódni evés közben, amit szerintem a szervezetem és a lelkem is meghálál. <3

Ezért szeretnék megpróbálkozni a házi mozzarella készítéssel is, amivel kiegészítem majd ezt a bejegyzést. Addig is mindenkinek örömteli és eredményes pizzasütést kívánok! Aki megkóstolná, hogy körülbelül milyen végeredményre lehet számítani, jó szívvel ajánlok egy hangulatos kis fóti reggeliző-kávézót. Ha pedig valaki elmerülne a sajtkészítés rejtelmeiben és be tud számolni a sikereiről, akkor örömmel olvasnám a kommenteket. :) Saját tapasztalataim híján egyelőre greens_of_daisy insta videóját ajánlom a témában:

https://www.instagram.com/p/DLuz5g_t0ZY/?igsh=ZG92c2huYTRtd3J5

És aki idáig olvasott, neki jól megérdemelten elárulom a két titkos hozzávalómat. Ezen pizzák mindegyike szeretettel és gondoskodó odafigyeléssel készült. ;) 

2025.07.14.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése